Wiercenie Udarowo obrotowe
Używane są do wierceń w formacjach skalnych o szerokiej skali twardości.
Typowe zastosowania to:
- kamieniołomy
- wiercenia studzienne i piezometry
- wiercenia badawcze
- inżynieria lądowa
Dolny młotek posiada wysoką wydajność w porównaniu do konwencjonalnych metod wiercenia oraz możliwość wiercenia w prawie wszystkich rodzajach skał (od miękkich do twardych). Jego zaletą jest również wysoka prędkość wiercenia oraz prostoliniowość wykonywanych otworów. Wszystkie te zalety powinny upowszechnić stosowanie tego narzędzia.
Metoda Odex polega na jednoczesnym rurowaniu otworu podczas jego wiercenia, przeciwdziałając obsypywaniu się otworu za koronką.
Zapuszczanie rur w nadkładzie za pomocą mimośrodowego poszerzacza, przeciwdziała obsypywaniu się otworu we wszystkich występujących warunkach geologicznych. Za pomocą systemu ODEX rury obsadowe mogą być zapuszczane poprzez warstwę nadkładu do wymaganej głębokości w niżej zalegającej litej skale. Po wyciągnięciu ODEX-a z otworu, wiercenie może być kontynuowane poniżej zarurowanego odcinka metodą tradycyjną. System ODEX może być wyciągnięty z otworu w każdej chwili podczas wiercenia w nadkładzie.
Służy do jednoczesnego wiercenia dolnym młotkiem udarowym oraz koronką na rurach okładzinowych. Umożliwia on przewiercenie warstw słabo zwięzłych z jednoczesnym rurowaniem otworu. Po przewierceniu odcinka słabo zwięzłych warstw można rury okładzinowe pozostawić i wiercić w dalszym ciągu dolnym młotkiem.
System ten nadaje się również do wiercenia na płuczkę z jednoczesnym rurowaniem otworu.
W czasie wiercenia zawsze istnieje możliwość wyciągnięcia poprzez rury archonex narzędzia i wymiana na nowe lub inne, jeżeli zaistnieje taka konieczność.
Ma takie same zastosowanie jak Archonex lecz nie posiada głowicy do odprowadzenie zwiercin.
W związku z tym że posiada te same gwinty co system archonex można do niego stosować rury i koronki Archonex.